Afroteka= Stop stereotypom o Afryce #9

Drogi Czytelniku!

W miesiącu luty zachęcam Cię do przeczytania debiutu literackiego nigeryjskiej pisarki Ayobami Adebayo, która studiowała na Uniwersytecie Obafemi Awolowo w Ife, uzyskując tytuł magistra literatury angielskiej. Ayobami Adebayo była uczennicą Chimamandy Ngozi Adichie.

Powieść Zostań ze mną (oryg. Stay with Me) została opublikowana w 2017 roku przez wydawnictwo Conongate Books. Nominowana była do prestiżowej nagrody literackiej Baileys Women’s Prize for Fiction. W Polsce ukazała się w 2019 roku nakładem wydawnictwa Marginesy, a z języka angielskiego przekładu na język polski dokonała Karolina Iwaszkiewicz.

Akcja powieści rozgrywa się w Nigerii, w latach osiemdziesiątych.

Zostań ze mną to historia wykształconego małżeństwa Yejide i Akina, którzy wiodą życie w ortodoksyjnie patriarchalnym społeczeństwie, w którym silnie zakorzeniona tradycja posiadania potomstwa jest silniejsza od norm i wartości, które bohaterowie zdobyli na studiach.

Presja rodziny i najbliższego otoczenia popycha głównych bohaterów do różnych czynów, czasami nieetycznych. Ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie przez autorkę dwóch narracji (małżeński kryzys widziany oczyma kobiety i mężczyzny). W powieści Adebayo warto zwrócić uwagę również na wątek tożsamości. Oryginalność stylu literackiego młodej pisarki wynika z umiejętnego łączenia języka rdzennego (joruba) ze współczesnym językiem angielskim.

Zostań ze mną to pozycja, która wpisuje się w tradycję reprezentowaną przez takich pisarzy jak Chinua Achebe i Chimamanda Ngozi Adichie.

Książka dostępna w księgozbiorze Biblioteki Uniwersyteckiej.

Polecam, Marzena Kowalska

Ayobami Adebayo, Zostań ze mną, tłum. Karolina Iwaszkiewicz, Wydawnictwo Marginesy 2019 Warszawa.

Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.