Maria Nurowska w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu

Maria Nurowska odwiedziła w czwartek, 13 lutego, wystawę Etyka zwierząt. Jest jedną z najwybitniejszych i najpoczytniejszych polskich pisarek. Spod jej pióra wyszło ponad trzydzieści książek. Prezentowana na wystawie książka Nakarmić wilki to niezwykła historie przyjaźni ludzi i wilków. Na zdjęciu autorka składa autograf z dedykacją dla Czytelników Biblioteki Uniwersyteckiej. Książki Marii Nurowskiej są znane i cenione w wielu krajach na świecie.  W Niemczech, we Francji i w Chinach stały się bestsellerami. Podczas pobytu w Bibliotece Uniwersyteckiej autorka pozostawiła dedykacje dla Czytelników Biblioteki Uniwersyteckiej na wybranych tytułach zgromadzonych w zbiorach naszej biblioteki: Po tamtej stronie śmierć (1977), Wyspa na lądzie (1979), Po tamtej stronie śmierć (1977), Reszta świata (1981), Nakarmić wilki (2011), Requiem dla wilka (2011, 2019), Miłośnica (2018).

Premiera każdej książki autorki to wydarzenie. Najnowsze powieści pisarki są wyjątkowe. To niezwykłe historie przyjaźni ludzi i wilków. Bohaterkami książek pisarki są często kobiety, jak Krystyna Skarbek – tajna agentka polskiego i brytyjskiego wywiadu, postać historyczna, a dotąd nieznana. Najnowsza książka Maria Nurowskiej – Pamiętnik znaleziony w Katyniu poświęcona jest życiu Janiny Lewandowskiej  – pilotce szybowcowej i samolotowej, pierwszej Europejce, która wykonała skok spadochronowy z 5 kilomentrów, córce gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, jedynej kobiecie zabitej podczas zbrodni katyńskiej 1940 roku.  

O książce Miłośnica pisali w Revue de Presse – „Maria Nurowska po mistrzowsku wykorzystuje prawdę, by tworzyć fikcję i vice versa. Opiera się na bogatej dokumentacji, ale imponuje i zadziwia mocą swojej wyobraźni.”

Dzięki Marii Nurowskiej można powiedzieć, że to książki o kobietach dawniej nieznanych, a teraz odkrytych. Odnajdujemy ich ciekawe biogramy także w encyklopedii Wikipedia, ale bez ciekawej, wciągającej fabuły z powieści Marii Nurowskiej!

Żaneta Szerksznis

Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.