Jesteśmy przynętą kochanie. Dzień kobiet na rynku wydawniczym.

Uprawnienia kobiet są bardzo płynne i zależą od aktualnej władzy. Nasza wyobraźnia, wiedza, mądrość, kreatywność i poczucie wspólnoty kobiecej naszą siłą ! Kochane Panie – czas na czytanie 🙂

Aby nie odczuwać happiness wyłącznie w ramionach jego, poczytajmy coś ciekawego. Na Dzień Kobiet zamiast kwiatami, rozkoszujmy się słowem pisanym. Co proponuje nam aktualnie świat literacki z okazji Naszego Święta ?

Jeśli czujesz swoją zgubę, drogę do siebie być może odnajdziesz przez literaturę psychologiczną. Oto śmiało wytyczona ścieżka kobiety do samej siebie, a być może do naszej siostry, koleżanki, babci, etc. Jeśli potraktujemy tytuł zbyt poważnie, może zrobić się zabawnie, zajrzyjmy w ten tekst czule, by odkryć, co wartościowego chce nam przekazać doświadczona psycholożka. Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie znanej felietonistki Natalii de Barbaro to publikacja niebezpiecznie szczera, czuła, która trafia w sedno lub wprowadza w lekki zamęt, poetycka i pisana na bazie historii pacjentek w pracy psycholożki. Wydawnictwo Agora wydało na świat świeży i ciekawy tytuł, idealny na te czasy, okraszony ilustracjami-kolażami Anety Klejnowskiej.

Grają na strunach duszy uczucia i poezja, które mają moc orzeźwienia, ale i ukojenia. Dzięki wyobraźni łatwiej dotknąć tematów ważnych. Kontemplacje o próbie uzdrowienia, przemijaniu, stracie odnajdziemy w twórczości tegorocznej Noblistki, wielokrotnie nagradzanej poetki i eseistki, Louise Elisabeth Glück – poetki uczucia każdego czytelnika, która jego intymne doświadczenia przekuwa w uniwersalne doznanie.

Niewiele znajdziemy polskich przekładów poezji Louise Elisabeth Glück. Przyznanie Literackiej Nagrody Nobla w 2020 roku spowodowało odzew na polskim rynku wydawniczym, a w drugiej połowie 2021 roku możemy spodziewać się polskiego tłumaczenia części dorobku tej Autorki przez wydawnictwo a5.

Odważny głos, walczący z uprzedzeniami i stereotypami wobec kobiet, odnajdziemy w książkach wydawnictwa Karakter. Jeśli sięgniemy po publikację Niewidzialne kobiety. Dlaczego żyjemy w świecie skrojonym pod mężczyzn autorstwa Caroline Criado-Perez, zmierzymy się z brutalną prawdą dotyczącą tego, na ile systemy pracy, kultury, a także języka, którym na co dzień się posługujemy, nie zawierają jeszcze w sobie równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Matka wszystkich pytań tego samego wydawnictwa to najświeższa książka na temat m.in. pojawiającej się w sferze publicznej mizoginii, która – jak pisze autorka Rebecca Solnit, jest mechanizmem uciszania i ,,przemocą wobec naszych historii i głosów”.

Drogie Kobiety, jesteśmy różne od siebie, każda z nas ma inne zainteresowania i inny charakter. Szeroka oferta wydawnicza łączy w sobie wiele kobiecych energii. Jeśli masz w sobie ducha wojowniczki, w książce Czarno na białym wydawnictwa Burda przeczytasz o Joannie Jędrzejczyk – polskiej mistrzyni MMA, która pisze, że życie nie jest nieustannym pasmem zwycięstw, i nie każdą bitwę jesteśmy w stanie wygrać.

W ostatnim czasie pojawiło się sporo pozycji na temat Auschwitz i jest to poczytny temat. Tym razem z innej perspektywy, jakże bliskiej profesji podejmowanej w Bibliotece, możemy przeczytać książkę Bibliotekarka z Auschwitz autorstwa Iturbe Antonio, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Jest to prawdziwa historia Dity Kraus, której walka polega na usiłowaniu uratowania piękna literatury w obliczu Holokaustu.

Ilustrowana wersja słynnej książki Małe kobietki Louisy May Alcot to urocza edycja wydawnictwa MG. Odkryjemy, jaką siłę mają tytułowe małe kobietki, które podczas wojny secesyjnej pozostają same bez swoich mężczyzn i muszą przełamać społeczne role narzucone kobietom, by walczyć o byt.

Tytuł wpisu z okazji dnia kobiet odnosi się do nominowanej do Nagrody Nobla w 2004 roku książki Elfride Jelinek Jesteśmy przynętą kochanie. Choć nie jest to już nowość wydawnicza, to utwór ten wyprzedza nadal jeszcze wiele dzieł literatury pięknej skierowanej do kobiet.  Satyra, powieść pop, z technikami kolażu, pełna niedokończonych lub niekończących się zdań. Śmieszna, choć jej sens budzi grozę. Poetyka postaci historycznych, medialnych osób, bohaterów Hollywood i aktorów porno tworzy świat, w którym zobaczymy jak okaleczony jest wizerunek kobiety. Dyktatura piękna, kobieta jako konsumentka z telewizyjnej nierealnej rzeczywistości. Publikacja obowiązkowa, dla osób, które lubią eksperymenty literackie, gorzką prawdą delektują się jak czekoladą, podnoszącą endorfiny, bo może być zabawnie.

Być może istnieją jeszcze ciekawsze nowości wydawnicze dla Ciebie, droga Czytelniczko/ drogi Czytelniku, książki na Dzień Kobiet, lub masz swoje ulubione wydawnictwa, których nie zdradzasz z innymi, lub zawsze odkładasz stosy książek, które warto przeczytać, a jednak nie znajdujesz na nie czasu. Dzień Kobiet dla jednych kojarzy się z mizernym tulipanem, inni celebrują to Święto po swojemu, jeszcze innych skłania do refleksji lub okazji do życzeń. Najważniejsze, by czyjaś płeć nigdy nie była okazją do uprzedzeń i braku zrozumienia.

Wszystkiego najlepszego Kochane Czytelniczki!

Diana Szary-Matuszkowiak

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe