Picturebooki i ich magia…

Słysząc książka, myślimy tekst. Ale czy na pewno? Ostatnio wielką popularność w Polsce
i na świecie zyskują tzw. picture booki. To specyficzny rodzaj lektury, w którym ilustracje znajdują się na równi ze słowem pisanym. Tekstu czasem jest niewiele – zdarza się jedno zdanie na całą stronę, jednak część graficzna jest rozbudowana. Podczas czytania mamy więc okazję do własnych przemyśleń, refleksji i dopowiadania sobie różnych elementów historii. Wbrew pozorom obrazy równie dobrze nadają się do przedstawienia fabuły, wbrew utartemu podziałowi na sztuki przestrzenne i czasowe.

To forma nie tylko dla dzieci, dorośli również mogą znaleźć ciekawe pozycje. Szczególną uwagę warto zwrócić na dzieło Powieki, autorstwa Oli Cieślak i Michała Rusinka. Przedstawia ono historię grupy polnych myszy, które znalazły się w wielkim niebezpieczeństwie, jakim był szybko rozprzestrzeniający się na ich łące pożar. Utwór ma jednak drugie znaczenie, które jest możliwe do wywnioskowania głównie w oparciu o graficzną stronę dzieła. Prawidłowo odczytany, ten picture book okazuje się jeszcze bardziej przerażający i niewiarygodnie wzruszający, a przy tym daje dorosłemu szansę zapoznania dziecka z trudnym tematem – jakim? Odkrycie tego pozostawimy czytelnikom, zachęcając tym samym do sięgnięcia po książkę.

Książki obrazowe dzięki połączeniu przedstawień graficznych i tekstu są zaskakujące, piękne i zachwycają pomysłowością. Ilustracje w takich pozycjach są zawsze wysokiej jakości. Tym samym dla dzieci będzie to dodatkowa atrakcja, która pomoże im zaprzyjaźnić się z czytaniem oraz rozwinąć wyobraźnię. Dostępne są picture booki dla dzieci już od pierwszych miesięcy życia – utrzymane w kolorystyce ograniczonej do barw, które niemowlęta widzą najwcześniej. Wspólna lektura i analiza obrazków z dzieckiem to świetny i rozwijający sposób spędzania razem wolnego czasu. Z kolei picture booki przeznaczone dla dorosłych to interesująca alternatywa i doskonały sposób, by uciec z rzeczywistości w pięknie wykreowany świat.

Zdjęcie okładki książki: Michał Rusinek, il. Aleksandra Cieślak. „Powieki. Bajka dedykowana pamięci Janusza Korczaka.” Wyd. Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki, Białystok 2012.

~~~~~

Studentki specjalności dokumentalistyczno-bibliotekarskiej

Wydział Filologi Polskiej i Klasycznej UAM

Licencja Creative CommonsTen utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Dodaj komentarz