#1Lib1Ref (jeden przypis jeden bibliotekarz)

Wikipedia  jest  jednym z podstawowych źródeł informacji dla wielu osób. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, w jaki sposób podane tam informacje są weryfikowane? Czy zwróciliście uwagę na to, że w wielu hasłach brakuje przypisów odsyłających do prac naukowych? Czy mieliście kiedyś wątpliwości podczas korzystania z tego źródła? Jeżeli tak, to świetnie! Rozumiecie zatem, jak ważną rolę odgrywa w tym miejscu praca bibliotekarza i bibliotekarki.

Dzięki koniecznym w tym zawodzie umiejętnościom potrafią weryfikować czy definicja danego hasła jest wiarygodna. To oznacza, że osoby trudniące się tą profesją mogą mieć ogromny wpływ na wiedzę niemal całego społeczeństwa!

Aby zachęcić bibliotekarzy i bibliotekarki do współpracy Wikipedia organizuje coroczną akcję #Lib1Ref (jeden przypis jeden bibliotekarz). W jej ramach można skorzystać z tworzonej przez wolontariuszy strony Citation Hunt  i sprawdzić, do których haseł brakuje przypisów, a potem uzupełnić je zgodnie z instrukcją. Organizatorzy akcji zachęcają by zrobiwszy przypis napisać o tym w mediach społecznościowych i oznaczyć hasztagiem #1Lib1Ref. Adeptki specjalizacji dokumentalistyczno-bibliotekarskiej z Wydziału Filologii Polskiej zrobiły to z wielkim entuzjazmem, podczas zajęć z Bibliotekarstwa praktycznego.

Warto jednak wspomnieć, że tak naprawdę to każdy z nas może na moment poczuć się jak wykwalifikowany bibliotekarz, czy bibliotekarka. Jeżeli dysponujesz wolnym czasem, chęcią i wiesz, gdzie szukać potrzebnych informacji, to sam możesz wziąć udział w ulepszaniu Wikipedii.

Wikipedia obchodziła 15 stycznia swoje osiemnaste urodziny. 18 lat to łącznie 40 milionów haseł w prawie 300 językach i 16 miliardów odwiedzin każdego miesiąca. Podarujmy Wikipedii prezent “One Librarian, One Reference” #1Lib1Ref.

The Wikipedia Library/1Lib1Ref/Resources

Film Felixa Narteya/Jessamyna Westa/Wikimedia Foundation, CC BY-SA 4.0.

Karta urodzinowa Polska Wikipedia

~~~~~~

Studentki specjalności dokumentalistyczno-bibliotekarskiej

Wydział Filologi Polskiej i Klasycznej UAM

Licencja Creative CommonsTen utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Dodaj komentarz