Mikroteka, parę słów o cyklu…

Według informacji podanych przez Bibliotekę Narodową w 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. Jest to delikatny wzrost w stosunku do poprzednich lat, jednak wynik nie zachwyca. Dodatkowo Polacy wrzucają e-booki i audiobooki do tej samej kategorii, co książki papierowe.

Tempo życia w dzisiejszym świecie powoduje, że wielu z nas nie ma już siły i energii aby na koniec dnia zasiąść z obszerną książką na kanapie czy w fotelu i dać się ponieść lekturze. Zdarza się, że albo nigdy nie kończymy czytać kilkuset stronnicowej książki albo proces czytania rozciąga się na kilka miesięcy.

Mając na uwadze to, co napisałam powyżej, postanowiłam wyszukać takie pozycje książkowe, które mają mniej niż 150 stron W ten sposób powstała Mikroteka. Mikro znaczy niedużo. A powiedzmy sobie szczerze, akurat parę minut w ciągu dnia zazwyczaj każdemu uda się znaleźć. Jeśli dodatkowo książki mają mądre przesłanie i wartką akcję, trafią właśnie tutaj. Będę starała się o takie pozycje, które są na bieżąco z aktualnymi problemami, niosą z sobą życiowe mądrości ale również takie, które pozwolą nam się odprężyć po ciężkim dniu.

Serdecznie zapraszam do lektury i żywię nadzieję, że pozycje, które wybiorę, przypadną Państwu w gustu.

Urszula Radecka-Obrochta