Pedagogika i rodzicielstwo. Wydawnictwo Mamania.

    Kiedy myślimy o swoim życiu tu i teraz, o tym, kim jesteśmy jako ludzie, jako obywatele,  jako członkowie różnych organizacji i społeczności, nie sposób ocenić to bez odwołania się do swojej historii – dzieciństwa, szkoły, studiów. Rodzimy się jako niezapisane białe karty, kształtowani jesteśmy w dużej mierze przez czynniki zewnętrzne. Stykamy się z szansami i zagrożeniami. Najczęściej nic łatwo nie przychodzi, budują nas wspomnienia, które na myśl przywodzą nie tylko radosne metody, z jakimi zetknęliśmy się w dzieciństwie i wieku nastoletnim. Choć niebagatelną rolę odgrywają geny, jednak środowisko wpływa na to, jak postrzegamy świat, a wreszcie na naszą samoocenę. Rzeczą ogromnej wagi jest wychowywanie dzieci. W tej kwestii z pomocą przychodzi wiele wydawnictw książkowych,  między innymi Mamania. Książki Mamania odzwierciedlają współczesne trendy, w których dziecko nie jest postrzegane jako manipulująca maszyna lecz rozwijająca się istota ludzka, która w swym stawaniu się coraz dojrzalszą i lepszą potrzebuje towarzystwa przyjacielskiego i empatycznego dorosłego opiekuna. Wychowanie młodego człowieka to według wydawnictwa Mamania przede wszystkim Wielkie wyzwanie. Na stronie oficyny możemy przeczytać: ,,wydajemy książki, które skłaniają do refleksji, wspierają świadome rodzicielstwo i inspirują do własnych poszukiwań’’[1]. Znajdziemy tutaj szeroką ofertę przede wszystkim dla rodziców i dzieci, ale również ciekawe pozycje dla pedagogów i pediatrów, które wyznaczają nowe, wartościowe ścieżki w wychowaniu dzieci.

Książką, która winna stać się obowiązkową lekturą dla wszystkich rodziców, pedagogów i psychologów, zdających sobie sprawę z tego, że dotychczasowy sposób patrzenia na dzieci zawiera w sobie wiele krępujących pozytywne umiejętności dziecka ograniczeń jest Maria Montessori. Historia aktualna Grazii Honegger Fresco. Maria Montessori wniosła fundamentalny wkład do współczesnego nurtu wychowawczego polegającego m.in. na symetryczności w relacji opiekun-dziecko (zastąpienie relacji mistrz-uczeń). Według Marii Montessori wszyscy dorośli ukształtowani są przez dzieci, którymi kiedyś byli. Do dziś dostępna dla wszystkich edukacja zawiera w sobie mnóstwo wychowawczych błędów. Ograniczająca naturalną ruchliwość dziecka szkolna ławka tłumi spontaniczność i aktywne praktyki dzieci. Klasyczny system nauczania jest skostniały, przestrzeń do nauki trzeba przeobrazić w jak najbardziej otwartą i wspólną wszystkim dzieciom. Dla Montessori stosowanie kar i nagród nie tworzy niczego konstruktywnego, a jest rodzajem tresury, szantaże wprowadzają emocjonalny zamęt, do dzieci powinno się podchodzić indywidualnie. W edukacji Montessori zachęcała dzieci do eksperymentowania, korzystania z różnorodnych pomocy naukowych, samodzielnych odkryć czy ,,kształcenia zmysłów’’ (co zapoczątkowało tzw. edukację sensoryczną).

     Nie ma jednego, właściwego przepisu na udane rodzicielstwo, każde dziecko, rodzic i problemy z jakimi się mierzą, są zawsze indywidualne. Zadaniem dla psychologów jest odnalezienie wsparcia zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Dziecko potrzebuje swojej autonomii, pomocy w rozwoju, jak i miłości i bliskości. Dla rodzica nowoczesne wychowanie dziecka może być drogą swojego rozwoju osobistego i szansą na zbudowaniu obustronnie  szczęśliwej relacji ze swoim potomkiem. Kluczowe pozycje w ofercie wydawnictwa to książki Agnieszki Stein, psycholożki, która doradza rodzicom, a także profesjonalistom. Stein pisze o tym, jak ważne jest budowanie właściwej relacji z dzieckiem –  rodzicielstwo bliskości, które proponuje opiekunom, oparte jest na wzajemnym szacunku i zaufaniu, życzliwości. Miłość i akceptacja dziecka takiego, jakim jest, to bezpieczna baza, w której wzrasta młoda osoba. Stein porusza fundamentalne tematy związane z rodzicielstwem w książkach: Dziecko z bliska, Potrzebna cała wioska, Dziecko z bliska idzie w świat, Akcja adaptacja, Nowe wychowanie seksulane. Autorka nie daje jednej recepty i schematu postępowania, stara się przez poruszanie współczesnych problemów w postrzeganiu dziecka i jego wychowaniu oraz sprawdzeniu kondycji rodziców, stworzyć warunki do budowania wrażliwości rodziców, którzy mają za zadanie formować z dzieckiem szczęśliwy dom. W książkach tych brakuje systematyki, są dość chaotycznie napisane. Opisane pojęcia i zagadnienia nie są przypisane do wieku dziecka, co powoduje, że myśli autorki często są jedynie inspiracją do własnych wychowawczych wyzwań, może jednak właśnie to jest ich celem i sensem.

  Wydawnictwo Mamania podąża krok w krok za dzisiejszymi utrapieniami rodziców i wychowawców. Książka Nowe cyfrowe dzieciństwo. Jak wychowywać dzieci, by radziły sobie w usieciowionym świecie Jordana Shapiro traktuje kwestie zdigitalizowanego dzieciństwa w nowatorski sposób. Potężne narzędzie, jakim są cyfrowe media, może być pozytywnie wykorzystane. Żyjemy w zdigitalizowanym świecie i taka czeka nas przyszłość. Jak dobrze osadzić w tej rzeczywistości nasze dzieci bez szkody dla nich? –  nie tylko na te pytanie stara się odpowiedzieć autor.

   Kolejną arcyciekawą pozycją, po jaką warto sięgnąć, jest nagradzana przez Towarzystwo Królewskie w Londynie dla najlepszej naukowej książki publikacja Wynaleźć siebie. Sekretne życie mózgu nastolatka napisana przez  Saray-Jayne Blakemore. Czytając książkę udamy się w fascynującą podróż po rozwoju neuronalnym w mózgu nastolatka. Lektura pozwoli zrozumieć dojrzewających młodocianych, przez niektórych zaliczana do literatury naukowej, nie jest poradnikiem dla strudzonych rodziców szukających konkretnych rozwiązań w ,,obsłudze” swoich nastoletnich dzieci.

    Mamania poszukuje nietuzinkowych rozwiązań i zagadnień, które mogą pozytywnie zmienić sposób nie tylko kształcenia dzieci w szkołach, ale w ogóle pomaga im we wzrastaniu, aby stawały się wartościowymi ludźmi. I dlatego kolejną lekturą przykuwającą uwagę i wyróżniającą się pośród innych książek o wychowaniu jest publikacja Ostatnie dziecko lasu. Jak ocalić nasze dzieci przed zespołem deficytu natury Richarda Louva. Szukamy metod w nowoczesnych badaniach, które polepszą jakość naszego życia, a tymczasem niektóre rozwiązania mamy w zasięgu dłoni. Pęd życia wymusza na nas nieubłaganie podporządkowanie się  funkcjonowaniu w pośpiechu i podążaniu za wybujałymi marzeniami i standardami życia, co może łatwo doprowadzić do  zapętlenia. Któż z nas nie pamięta, jak długi spacer po łonie natury resetuje emocje, pozwala dostrzec nowe perspektywy i wyciszyć się? Próbujemy uchwycić szczęście posiadając, tymczasem wystarczyć wyjść poza mury miasta i wzruszyć się po raz kolejny dzięki zachodeowi słońca nad jeziorem. Kontakt z przyrodą wspomaga koncentrację, koi nerwy, dobrze wpływa na koordynację ruchową, a także przynosi regenerację, o której łatwo zapominamy w podążaniu za swoimi zadaniami w domu, szkole, pracy, etc.

    Innym prostym rozwiązaniem w gąszczu wychowawczych wyzwań jest Potęga obecności Daniela J. Siegela oraz Tiny Payne Bryson. Zapominamy, że jedną z podstawowych potrzeb naszych dzieci jest potrzeba obecności, która niesie za sobą poczucie bezpieczeństwa, dostrzeżenia, ukojenia i, co za tym idzie, pomaga budować pewność siebie. Warto wrócić do tej kluczowej psychologicznej potrzeby naszych podopiecznych zwłaszcza, gdy w rodzinie cierpimy na deficyt czasu, nastąpiło rozstanie rodziców lub gdy pojawia się rodzeństwo.  

   Ważnym głosem w debacie na temat macierzyństwa i politycznych przemian, podczas których przeforsowuje się dotychczasowe kompromisy, jest książka Pasja narodzin. Moje życie: antropologia, rodzina i feminizm Sheili Kitzinger. Choć wydana w 2016 roku, pozostaje aktualna do dziś. Autorka pisze o niezwykłej wadze roli położnej, o konieczności zachowania godności rodzących kobiet, dla których rozpoczyna się przygoda opieki nad nowonarodzonym dzieckiem, stąd ogromne znaczenie ma okazanie tym dwóm rolom szacunku. Czytając książkę Kitzinger udajemy się w kulturową podróż, mamy szansę dowiedzieć się więcej o porodach w egzotycznych miejscach, ekskluzywnych i całkiem przeciętnych szpitalach, różnych historycznie odległych momentach. Przypominamy sobie, że szczęśliwa położna to szczęśliwa mama, a szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Kobieta musi mieć wybór, jak ma rodzić, co i kto ma ją wspierać, pomagać, asekurować, nie powinny mieć tu miejsca okaleczające praktyki, krzyki czy fanatyczne nakazy nieznających tematu i ogołoconych z empatii osób.

  Różnorodna oferta dość młodego wydawnictwa jest skierowana także dla dzieci i młodzieży, na stronie oficyny znajdziemy mnóstwo książek ciekawych, mądrych i w pięknej graficznie szacie. Mamania otwarta jest na współpracę z nauczycielami i bibliotekami, mając na celu ułatwienie dostępu do książek i tworzenie nowych pokoleń czytelników.  Promocja książki to dla Mamanii także konkursy w szkołach i bibliotekach, a przede wszystkim sens i odpowiedź na aktualne tematy i potrzeby. W ten sposób zyskujemy wszyscy, przede wszystkim w końcowym etapie ci najważniejsi –  dzieci.

Diana Szary-Matuszkowiak

Zdjęcie autorstwa Yaroslav Shuraev z Pexels

1.https://mamania.pl/O-wydawnictwie-cinfo-pol-34.html, Dostęp: 16.11.2020r.