Afroteka = Stop stereotypom o Afryce #12

Drogi Czytelniku,

w majowej odsłonie Afroteki chciałabym przybliżyć Tobie książkę kenijskiego pisarza Kennetha Binyavanga Wainaina pt. Kiedyś o tym miejscu napiszę.

Republika Kenii to państwo leżące na równiku we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Stolicą państwa jest największe miasto w Kenii – Nairobi. Państwo graniczy z Tanzanią, Ugandą, Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym. Językami urzędowymi są język angielski i język suahili. Najliczniejszą grupę etniczną zamieszkującą kraj stanowią ludy Bantu.

Kenneth Binyavanga Wainaina urodził się 18 stycznia 1971 roku w Nakuru, zmarł 21 maja 2019 roku w Nairobi. Był kenijskim pisarzem, dziennikarzem (założycielem i redaktorem magazynu literackiego Kwani?), laureatem prestiżowej nagrody literackiej Caine Prize for African Writing.

Na polskim rynku w 2014 roku ukazała się jedyna publikacja tego autora Kiedyś o tym miejscu napiszę (oryg. One Day I Will Write about This Place), wydana przez krakowskie wydawnictwo Karakter. To dzieło wielowymiarowe, łączące elementy sagi i reportażu.

Pozycja składa się z trzydziestu trzech rozdziałów, które przedstawiają obraz współczesnej, „prawdziwej’’, a nie z folderów turystycznych Afryki. Po okresie kolonialnym, w drugiej połowie dwudziestego wieku, kontynent przeżywał prawdziwe odrodzenie. To czas, w którym wiele państw powstawało, stawiało pierwsze samodzielne kroki w tworzeniu demokracji. W środku tych wydarzeń był Binyavanga, który od najmłodszych lat obserwował i biernie uczestniczył w wydarzeniach, jakie miały miejsce w jego rodzimej Kenii i krajach ościennych (Togo, Rwandzie etc.), tworząc zapiski, które umieścił w formie reportażu w polecanej przeze mnie pozycji.

Autor dzięki żywemu i oryginalnemu językowi pozwala czytelnikowi zanurzyć się w realizmie afrykańskim. Jako ciekawostkę dodam, że Kenia należy do najbardziej zróżnicowanych językowo krajów w całej Afryce. Każda grupa etniczna, a jest ich około trzydziestu, posługuje się własnym językiem. Szacuje się, że w Kenii mówi się w czterdziestu czterech językach. To prawdziwy raj dla poliglotów.

Kiedyś o tym miejscu napiszę to pozycja, którą trzeba przeczytać, aby zrozumieć mechanizmy funkcjonowania Afryki. Pozwala zobaczyć, jak kontynent ewoluował i jak w tych przemianach potrafił odnaleźć się młody, pełen pisarskiej pasji Wainaina.

Pozycja dostępna w księgozbiorze Biblioteki Uniwersyteckiej.

Polecam,

Marzena Kowalska

Binyavanga Wainaina, Kiedyś o tym miejscu napiszę, tłum. Marcin Michalski, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2014.

Licencja Creative Commons Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.