Afroteka = Stop stereotypom o Afryce #6

Drogi Czytelniku!

Dziś proponuję Tobie debiut literacki Stanie płatne (Debout-payé) autorstwa Gauza,  a właściwie Armanda Patricka Gbaka-Brédé. Gauz jest z wykształcenia biochemikiem, który działa także jako fotograf, scenarzysta, dokumentalista i redaktor satyrycznej gazety ekonomicznej. Urodził się w Abidżanie, największym mieście i jednocześnie głównym ośrodku  naukowo-kulturalnym na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w którym językiem urzędowym jest język francuski. Wybrzeże Kości Słoniowej to jedno z najbardziej rozwiniętych państw afrykańskich leżące w Zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Stolicą państwa jest Jamusukro. To tu znajduje się Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju  wzniesiona w 1990 roku, będąca największym kościołem na świecie i najwyższą świątynią w Afryce (od 1991 roku opiekują się nią polscy pallotyni).

Książka Stanie płatne została wydana w Paryżu w 2014 roku przez wydawnictwo Le Nouvel Attila. W Polsce ukazała się w 2018 roku nakładem wydawnictwa Claroscuro. Życiowe doświadczenia Gauzy stały się inspiracją do napisania tej powieści, aczkolwiek nie jest to autobiografia.

Akcja rozgrywa się w VIII dzielnicy Paryża, w samym jej centrum, czyli na Polach Elizejskich. Okolica pełna jest luksusowych sklepów i lśniących biurowców, jednakże można w niej spotkać nie tylko turystów, ale też pracujących tam mieszkańców. Stanie płatne opowiada o życiu „nieudokumentowanego”  studenta z Wybrzeża Kości Słoniowej, który, aby przeżyć w wielkiej francuskiej metropolii, chwyta się wszelkich zajęć. Wykonywanie zawodu ochroniarza w jednym z butików mieszczącym się na Polach Elizejskich okazuje się być ciekawym doświadczeniem. Gauz szczegółowo opisuje proces rekrutacji, jak i samą pracę czarnych imigrantów z Afryki. Men In Black to współcześni, zazwyczaj przystojni mężczyźni, pochodzący z różnych części Czarnego Lądu, na co dzień niewidzialni dla białych konsumentów. Codziennie obserwują klientów, ich zachowania, niekiedy kuriozalne, opętane przez materializm. Myślę, że pozycja Gauza to refleksja dotycząca fenomenu globalizacji z wszelkimi jego bolączkami (narastającą nierównością społeczną, rasizmem).

Drogi Czytelniku – lektura jest dostępna w księgozbiorze Biblioteki Uniwersyteckiej.

Polecam!

Marzena Kowalska

Gauz,  Stanie płatne, przeł. Gabriela Hałat, Wydawnictwo Claroscuro, Warszawa 2018

Licencja Creative Commons Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.