Poznańskie Targi Książki 2019

Poznańskie Targi Książki odbyły się w dniach 1-3 marca 2019 roku. Impreza ta, z blisko dwudziestoletnią historią, wedle zamysłu organizatorów miała zmienić swoją formułę. Oprócz dotychczasowych działań promujących książkę wśród najmłodszych odbiorców, pojawić się miała rozszerzona oferta literatury popularnej, ambitnej oraz naukowej i popularnonaukowej dla dorosłych czytelników.

Niestety – póki co szumne zapowiedzi, przynajmniej według mnie, pozostały tylko niezrealizowaną wizją. Sama przestrzeń targowa, pośród której rozstawione zostały stoiska wydawnicze, wyglądała estetycznie i schludnie (duży plus w porównaniu z ubiegłym rokiem), natomiast odwiedzający targi mieli do wyboru niewielką ofertę polskojęzycznych publikacji skierowanych przede wszystkim do dzieci i młodzieży, co wiązało się z tym, że zabrakło wielu wiodących na naszym rynku wydawnictw. Dodatkowo dysonans wzbudziło we mnie „oddanie” sceny głównej pierwszego dnia wspólnocie LEDNICA 2000, co wiązało się z mocnym akcentem religijnym w wydawałoby się świeckiej przestrzeni.

Pozostaje mieć nadzieję, że kolejny rok przybliży nas do finalizacji projektu Targów Książki skierowanych do wszystkich czytelników – i najmłodszych, i tych starszych. A póki co Biblioteka Uniwersytecka niezmiennie zapraszała wszystkich do korzystania z zasobów Obwoźnej Czytelni Komiksów 🙂

Tekst: Agnieszka Rybarczyk

Zdjęcia: Renata Piejko

Licencja Creative CommonsTen utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.