Księgozbiór bibliologiczny Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu służy studentom studiów podyplomowych, uczestnikom kursów bibliotekarskich, a przede wszystkim pracownikom bibliotek. Gromadzi literaturę przedmiotu związaną z bibliotekoznawstwem i informacją naukową. Księgozbiór usystematyzowano w następujących działach.
- Wydawnictwa encyklopedyczne
- Prasoznawstwo
- Prace Instytutu Bibliograficznego Biblioteki Narodowej
- Historia bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa
- Publikacje z zakresu prawa i organizacji bibliotek
- Wydawnictwa dotyczące informacji naukowej
- Praktyczna działalność bibliotek
- Materiały edukacyjne dla bibliotekarzy
- Wydawnictwa własne BU
- Albumy
- Serie wydawnicze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich:
- Nauka, Dydaktyka, Praktyka, Propozycje i Materiały, FO-KA, Bibliotekarze Polscy we wspomnieniach współczesnych
- Czasopisma bibliotekarskie polskie i zagraniczne
- Materiały konferencyjne
W każdym z wymienionych działów znajduje się starsza i najnowsza literatura dotycząca omawianej problematyki. Na szczególną uwagę zasługują dwie serie wydawnicze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich: Nauka, Dydaktyka, Praktyka i Propozycje i Materiały. Pierwsza z nich jest najważniejszą serią wydawniczą SBP i stanowi cykl książek o charakterze naukowym i dydaktycznym. Publikowane są tu prace wybitnych specjalistów i najważniejszych przedstawicieli nauki o książce i informacji. Dotychczas ukazało się ponad 180 tytułów.
Druga, Propozycje i Materiały powstała z myślą o szybkim wprowadzaniu w obieg czytelniczy dorobku ciekawych konferencji i seminariów poświęconych bieżącym problemom bibliotekarstwa oraz książek o charakterze poradnikowym i informacyjnym. Od początku ukazało się około 100 tytułów.
Interesującą część zasobu tworzą materiały konferencyjne, będące jednocześnie cennym źródłem informacji o stanie rozwoju bibliotek i problemach je nurtujących na przestrzeni wielu lat.
W czytelni znajdują się także najważniejsze polskie i zagraniczne czasopisma bibliotekarskie:
Przegląd Biblioteczny (9 punktów na liście MNiSW) – najstarsze polskie czasopismo bibliotekarskie o charakterze naukowym obejmujące wszystkie podstawowe nurty polskiego bibliotekoznawstwa, księgoznawstwa, bibliografii i informacji naukowej.
Bibliotekarz – periodyk o charakterze fachowym adresowany do bibliotekarzy bibliotek różnych typów, w szczególności publicznych i naukowych. Treści czasopisma dotyczą współczesnych problemów polskiego i światowego bibliotekarstwa w aspekcie teoretycznym, jak i praktycznym. Inne to Biblioteka, Zarządzanie biblioteką, Roczniki Biblioteczne, Rocznik Biblioteki Narodowej, Zagadnienia Informacji Naukowej. Głównym celem tego ostatniego jest zapewnienie forum dla rozpowszechniania artykułów naukowych i wyników badań z zakresu nauki o informacji oraz innych dyscyplin, w których podejmowane są analizy społecznych i technologicznych aspektów działalności informacyjnej prowadzonej w różnych sferach współczesnego życia społecznego. Również takie wydawnictwa jak np. Bulletin des Bibliothéques de France, Zeitschrift für Biblotheekswesen und Bibliographie i inne, szeroko informują o organizacji bibliotekarstwa za granicą.
Księgozbiór bibliologiczny dostępny jest od poniedziałku do piątku, od g.8.00-14.30. Czytelnicy zewnętrzni mogą zamówić książki i skorzystać z nich w godzinach popołudniowych w czytelni Nauk Społecznych.
Zgromadzony w jednym miejscu zasób pozwala na łatwe skorzystanie z najnowszej literatury i bieżących czasopism, wzbogaca naszą zawodową wiedzę w tej dziedzinie.
Krystyna Jazdon
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.