Nieoczywista oczywistość, o związkach Wisławy Szymborskiej z (pop)kulturą

Rok 2023 upłynął pod znakiem Wisławy Szymborskiej, którego patronką Noblistka została dzięki uchwale Senatu przyjętej 16 listopada 2022 roku.

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu od 5 grudnia 2023 można oglądać wystawę Oczywista nieoczywistość – związki Wisławy Szymborskiej z (pop)kulturą, która wpisuje się w obchody roku Szymborskiej. Głównym celem wystawy jest przedstawienie obecności Noblistki i Jej twórczości w świecie nas otaczającym i uwypuklenie nośności zarówno Jej osoby, jak i poezji Jej autorstwa w kulturze/popkulturze. Pośród prezentowanych materiałów znajdują się te dotyczące działalności Fundacji Wisławy Szymborskiej, obchodów roku Noblistki, związków poetki ze światem filmu, muzyki, czy Jej obecności w przestrzeni miejskiej (murale itp.), jak również wykorzystania twórczości W. Szymborskiej w świecie mody (marka Medicine).

Od grudnia wystawę Oczywista nieoczywistość – związki Wisławy Szymborskiej z (pop)kulturą odwiedziło wielu gości, niedawno miałam przyjemność oprowadzić wycieczkę licealistów z III Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Kantego, którzy opisali wystawę na stronie swojej szkoły. Za zgodą autorów posta zamieszczam tekst również na blogu Biblioteki Uniwersyteckiej. A wszystkie niezdecydowane osoby zapraszam do obejrzenia wystawy, przedłużonej do 24 lutego 2024!

Kuratorką wystawy jest Agnieszka Rybarczyk, autorką oprawy graficznej jest Joanna Błoch, wystawa została objęta patronatami: JM Rektor UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej, Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz marki Medicine.

Patrycja Tora, kl. IV D napisała:

22 stycznia klasa 4D z zwiedzała wystawę zatytułowaną Oczywista nieoczywistość – związki Wisławy Szymborskiej z (pop)kulturą w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ulicy Ratajczaka.

Wystawa to zwieńczenie Roku Szymborskiej pod patronatem prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej, Fundacji Wisławy Szymborskiej i firmy Medicine. Wystawie towarzyszył ciekawy zamysł, ponieważ, wykorzystując bogate zbiory dzieł Poetki, stworzono przemyślaną kompozycję graficzną składającą się ze zdjęć autorki, szkiców, ubrań inspirowanych Jej poezją czy nawet budowli lego- odtworzenie sytuacji wręczenia Literackiej Nagrody Nobla. Wszystko to było okraszone ciekawymi informacjami. Wpływ Szymborskiej można zauważyć na różnych płaszczyznach, takich jak muzyka, film czy przestrzeń miejska.

Zaprezentowano ujęcie bardzo nowatorskie, które wielu osobom zdecydowanie przypadnie do gustu. Wystawa jest przedłużona do końca lutego, zatem zachęcamy do wybrania się do Biblioteki Uniwersyteckiej.

Pani Agnieszce Rybarczyk, kuratorce wystawy, bardzo dziękujemy za zaproszenie oraz wtajemniczenie nas w kulisy powstawania wystawy.

Fot. Beata Błaszczyk (wychowawczyni)