Czy czeka nas los Nomadów? Czy bycie Nomadem to wybór wolności i wesoła podróż w nieznane?
Nomadland nie nawiązuje do romantycznego motywu wędrówki i tułaczki. Nomadland odziera z nadziei. Surowy, prosty przekaz, dramat, western na miarę naszych smutnych czasów, w których na margines wyrzucamy starszych ludzi.
Wszyscy pamiętamy poezję Mickiewicza, ostatni akapit z Sonetów krymskich, „Jedźmy, nikt nie woła.” Mickiewicz w swej twórczości zawarł jakiś głębszy sens, patos i poezję, w dramacie Nomadów dominuje poczucie pustki, braku celu, wyplucia przez system, niesprawiedliwej przypadkowości. Wszyscy podskórnie wiemy, że życie z emerytury będzie ciężkie lub wręcz niemożliwe. Jest to sytuacja, której udajemy, że nie widzimy, zamiatamy pod dywan, oszukujemy samych siebie. Książka Nomadland. W pogoni za pracą jest opisem losu ludzi, których dotychczasowe życie klasy średniej zniszczyły długofalowe konsekwencje kryzysu gospodarczego z 2008 roku. Ciesząc się wolnością, oswajając biedę, zawierając nowe przyjaźnie, Nomadzi żyją od pracy za „psie pieniądze” do kolejnej dorywczej pracy. Jessica Bruder zabiera nas w świat włóczęgi tzw. bezmiejscowych.
Ciężko sobie wyobrazić, jak czyimś domem na stałe zostaje kamper, nierzadko zużyty pojazd. Łatwiej zrozumieć, że przez wydarzenia, na które nie ma się wpływu, zostaje się wyrzuconym poza nawias społeczeństwa, ale co dalej? Potężna fala kryzysu z 2008 roku zabrała niektórym przedstawicielom klasy średniej wszystkie oszczędności, domy, wszystko, co posiadali. Brzmi jak Doktryna Szoku Naomi Klein, choć nikt w tej sytuacji nie skorzystał z nędzy Nomadów. Doktryna Szoku była okrutną, nastawioną na ogromny zysk, strategią wolnorynkową, polegającą na korzystaniu z kryzysów społecznych i klęsk żywiołowych. Nomadzi nie są ofiarami doktryny szoku, nie są warci nic. Jak wygląda życie emerytów na marginesie? Rozproszone plemię organizuje sobie wspólne zjazdy, gdzie ludzie traktują się z dobrocią, potrafią się dzielić, dawać sobie przyjaźń. To budzi wiarę w człowieka, po części, bo przecież świat się od nich odwrócił.
Oto trzy książki różnych gatunków , które zawierają w sobie motyw podróży kamperem, tzw. van life. Po Polsce i nie tylko. To odsłona podróży kamperem, nieco bardziej wesoła, zawierająca wolność z wyboru.
- Polska na czterech kółkach, Michał Gospodarek, wyd. Pascal, przewodnik/ książka krajoznawcza,
- Wielki Wóz, Katarzyna Gawlas, wyd. Novem, pamiętnik/ biografia,
- Niesamowita Polska, Karol i Aleksandra Lewandowscy, wyd. Sine Qua Non, album/ literatura podróżnicza.
Fot. Kadr z filmu „Nomadland” / Źródło: Cor Cordium Productions.
Diana Szary-Matuszkowiak
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe