Nowości wydawnicze/ Literatura faktu

       Czy poza pandemią warto pisać o czymś innym? Przejrzyjmy najświeższe nowości książkowe z 2021 roku, by odnaleźć w nich ważne i ciekawe tematy, zanurzmy się w nich z dystansem i otwartym umysłem. Oto trzy twarze reportażu na przykładzie ostatnich premier. 


Historia Polski w zaskakującym ujęciu Briana Portera-Szűcsa nieco studzi patriotyczne, wzniosłe emocje. Czy jesteśmy w stanie zrewidować etos walki o niepodległość, a co jeśli w perspektywie historii świata nie jesteśmy nikim wyjątkowym ? To odważne pytania, nad którymi warto się zastanowić, by uwolnić się od ciężaru  wizji ciemiężonego kraju. Autor ujawnia, że Polska to nie tylko walka o niezależność, ale odcienie szarości w kwestii klas, elit, wyznań, płci, centrum i peryferii. Współczesna Polska kształtowana była przez wiele procesów, transformacji, wielu bohaterów dotychczas pominęliśmy, staraliśmy się nie zauważać, jak globalizacja wpływa na naszą teraźniejszość. Historia Polski jest wielowarstwowa, warto spojrzeć na nią z nowej perspektywy, którą proponuje nam nowe i dobrze zapowiadające się wydawnictwo Filtry. 

To książka nie tylko dla osób śledzących historię Amazonii, ale wysmakowany reportaż z literackim zacięciem. Bezsilni rdzenni mieszkańcy w walce o płuca naszej Ziemi,  w starciu z wieloma grupami interesów. Czy świat dostrzeże dramat jednego z najpiękniejszych i bujnych miejsc na naszej planecie? Czy postęp zawsze musi być okupiony cierpieniem, niszczeniem kultur oraz własnej Ziemi ? Skąd przybywają do nas ropa naftowa, drewno, złoto? Etyczna podróż przez proces, w którym miesza się chęć zysku i bogactwa z krwią i destrukcją, historią bólu i straty niewinnych.  Autor Joseph Zárate, laureat nagród im. Ortegi y Gasseta w 2016 oraz Gabriela Garcíi Márqueza w 2018, to utytułowany dziennikarz i wydawca. Dajmy się ponieść gorzkiej prawdzie i mniej jawnym konsekwencjom Wewnętrznych Wojen

Bernard Newman dokonał nie lada czynu, objeżdżając Polskę w 1934 roku rowerem. Z jego książki dowiemy się więcej, niż dowiedzieliśmy się od swoich dziadków. W II RP żyli nie tylko Polacy, Żydzi, Romowie, Litwini, ale także Hucułowie. Niepozbawiony humoru reportaż sprzed blisko dziewięćdziesięciu lat zadziwia, nie tylko dzięki wiernemu towarzyszowi podróży Georgowi (mowa o rowerze autora książki) – dla autora Polki nie były piękne, ale inteligentne, a Polacy małostkowi. Odwiedzimy miasta, miasteczka i wsie, czytając wraz z anegdotami i dowcipem o tym, co jest nam tak samo bliskie, jak i już zapomniane, i odległe. Doskonała książka wydawnictwa Znak Horyzont również dla osób, które nie gustują w reportażu, czyta się jednym tchem. 

  • Joseph Zorate, Wewnętrzne wojny. Katowice, Wyd. Sonia Draga, 2021
  • Brian Portera-Szűcs, Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii. Warszawa, Wyd. Filtry, 2021.
  • Bernard Newman, Rowerem przez II RP, niezwykła podróż po kraju, którego nie ma, reportaż z 1934 roku. Kraków, Znak-Horyzont, 2021

Diana Szary-Matuszkowiak

 Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe