Afroteka= Stop stereotypom o Afryce #11

Drogi Czytelniku!

Do tej pory większość proponowanych przeze mnie książek przedstawiała życie, obyczaje, tradycje i kulturę bohaterów związanych z Afryką, a ich akcja rozgrywała się na terenach Czarnego Lądu.

W zaproponowanej dzisiaj pozycji autorstwa Ify Nwamana Stadion. Diabelskie igrzyska akcja rozgrywa się w Warszawie w nieistniejącym już dzisiaj miejscu, kultowym dla większości Polaków, czyli na Stadionie Dziesięciolecia. W powieści sylwetki Polaków są opisane w sposób groteskowy z dużą dozą ,,czarnego” humoru, odkrywający przywary społeczeństwa pretendującego i uchodzącego za tolerancyjne oraz otwarte na inne kultury.

Autor Ify Nwamana pochodzi z plemienia Ibo z południowej części Nigerii. Z wykształcenia anglista, z zainteresowania poeta. W 2005 roku jako emigrant przybył do Warszawy w celu szukania lepszego jutra. Własne doświadczenia zmagania z codziennością w kraju nad Wisłą były inspiracją do napisania książki, w której wszystkie opowiedziane historie przydarzyły się naprawdę – jednocześnie autor zastrzega, że niekoniecznie jemu.

Powieść Stadion. Diabelskie Igrzyska (oryg.  The  Devil’s Playground) została wydana w 2009 roku przez wydawnictwo Pierwsze, w tłumaczeniu Ingeborgi Janikowskiej-Lipszyc, dodatkowo wzbogacono ją ilustracjami autorstwa Marka Sobczyka.

Główni bohaterowie to trzej przyjaciele – Mike, Ben pochodzący z Nigerii oraz Charlie z Kamerunu. Aby przeżyć w Polsce, chwytają się różnych, niekiedy będących na granicy prawa, prac. Imigranci od podszewki opisują mechanizm pracy na Stadionie Dziesięciolecia (tj. specyficzność handlarzy i klientów, nowatorskie metody marketingowe oraz sposoby współpracy ze stadionową policją i mafią).

Pozycja Ify Nwamana nie należy do szczególnie skomplikowanych, ale warta jest uwagi. Czytelniku – dzięki niej możesz poznać kulisy funkcjonowania legendarnego Stadionu przed jego ostatecznym zamknięciem.

Polecam

Marzena Kowalska

Ify Nwamana, Stadion. Diabelskie igrzyska, tłum. Ingeborga Janikowska-Lipszyc, il. Marek Sobczyk, Wydawnictwo Pierwsze 2009 Warszawa.

Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.